Healthdirect Australia Help Center

    Wydajność rozmów wideo w porównaniu z innymi platformami

    Technologia wideorozmów w konsultacjach klinicznych w porównaniu z innymi platformami wideokonferencyjnymi

    W tym artykule wyjaśniono, dlaczego rozmowy wideo healthdirect w ramach konsultacji wielostronnych czasami działają inaczej niż na innych platformach, takich jak Skype/Zoom/Google Meet. Podkreśla również, dlaczego ważne jest zrozumienie różnicy w odniesieniu do konsultacji klinicznych.

    Przegląd: Tradycyjne systemy wideokonferencji wykorzystują architektonicznie element sieci o nazwie MCU (Multipoint Conferencing Unit), podczas gdy połączenia wideo korzystają z sieci peer-to-peer lub sieci typu „mesh”. „Peer” w tym przypadku odnosi się do systemów komputerowych, które są ze sobą połączone za pośrednictwem Internetu. Poniżej przedstawimy różnice między tymi dwiema metodami.

    Peer-to-Peer (siatka)

    Wyobraź sobie, że nie ma internetu i musisz komunikować się z pacjentami poprzez dostarczanie pisemnych notatek. Twoje notatki zawierają bardzo osobiste informacje i nie ufasz żadnemu zewnętrznemu kurierowi, który je dostarczy. Więc dostarczasz je osobiście, bezpośrednio do miejsca zamieszkania pacjenta. Tworzenie kopii notatek dla każdego pacjenta i dostarczanie ich indywidualnie jest czasochłonne. Ponieważ jednak sam dostarczasz swoje notatki, masz pewność, że żadne dane osobowe nie zostaną ujawnione nikomu innemu.

    Przykład peer-to-peer: Na tym diagramie każdy uczestnik ma trzy dwukierunkowe połączenia peer-to-peer ze zdalnymi końcami (innymi uczestnikami połączenia). Dla przeciętnego połączenia 1 Mb/s oznacza to, że każdy użytkownik wysyła 3 Mb/s i odbiera 3 Mb/s. Wszystkie zadania przetwarzania są realizowane przez urządzenie końcowe (urządzenie każdego uczestnika).

    Wielopunktowa jednostka konferencyjna (MCU)

    Z biegiem czasu masz znacznie więcej pacjentów, a Twój proces nie skaluje się i staje się niezrównoważony, stąd konieczność optymalizacji. Słyszałeś o firmie w mieście, która jest właścicielem szybkiej fotokopiarki, a także oferuje usługi kurierskie, które odbierają oryginały i dostarczają kopie. Kontaktujesz się z tą firmą i prosisz o odebranie twoich osobistych notatek z twojego miejsca zamieszkania, zrobienie kilku kopii i dostarczenie po jednej kopii każdemu z twoich pacjentów. Jesteś bardzo zadowolony z ich usług, ponieważ oszczędzasz mnóstwo czasu, ale… nie bierzesz pod uwagę, że osoba, która robi kopie twoich notatek, może je potencjalnie przeczytać, zrobić osobiste kopie i dostarczyć je do niewłaściwych miejsc zamieszkania, aby inne osoby mogły niewłaściwie dostać aby je też przeczytać.

    Pewnego dnia otwierasz swoją codzienną gazetę i, ku swojemu przerażeniu, zdajesz sobie sprawę, że publikowana jest tam Twoja osobista notatka, ujawniająca prywatne informacje! Możesz winić gazetę, kurierów, kopiarkę i inne osoby, ale w rzeczywistości przyczyną był zastosowany proces komunikacji w porównaniu z ręcznym dostarczaniem osobistych notatek.

    Przykład MCU: Na tym schemacie każdy Uczestnik ma jedno połączenie z sieciową jednostką konferencyjną wielostronną (np. Zoom lub Skype). Dla średniego połączenia 1 Mb/s oznacza to, że każdy użytkownik wysyła tylko 1 Mb/s i odbiera maksymalnie 3 Mb/s. Prawie całe przetwarzanie jest realizowane przez MCU.


    Bezpieczeństwo i prywatność

    Kiedy wręczałeś swoje notatki, podszedłeś do miejsca zamieszkania pacjenta pod jego nieobecność, otworzyłeś drzwi wejściowe i położyłeś swoją prywatną notatkę bezpośrednio na jego biurku. Jednak z powodu częstszych włamań, twoi pacjenci zaczęli zamykać drzwi na klucz. Aby ułatwić ci ręczne dostarczanie notatek, dali ci klucze do swoich rezydencji – właśnie otworzyłeś ich rezydencję, gdy przyniosłeś im notatkę. Następnie, korzystając z usług firmy kserograficznej/kurierskiej w celu ułatwienia dostaw, przekazałeś im klucze do rezydencji swoich pacjentów, zapominając o zapytaniu pacjentów o zgodę na przekazanie ich komuś innemu. Od tego momentu kurierzy mieli nieograniczony dostęp do rezydencji twoich pacjentów i mogli używać kluczy do czegoś więcej niż tylko dostarczania notatek, gdy twoich pacjentów nie było.

    W efekcie MCU (Multipoint Conferencing Unit) jest kopiarką/kurierem w tym scenariuszu ścieżki komunikacyjnej. Ułatwia dostarczanie i propagację Twojego wideo. Robi to bardzo szybko, ponieważ wykorzystuje szybkie maszyny podłączone do szybkiego internetu. Dlatego platformy do wideokonferencji, które wykorzystują technologię MCU, często lepiej sprawdzają się podczas dużych wideokonferencji. Robi to jednak kosztem bezpieczeństwa i prywatności „człowieka pośrodku”.

    Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę wydajność i powiązane koszty kserokopiarki/kuriera w procesie. Rozmowa wideo nie korzysta z MCU, korzysta z dostarczania peer-to-peer, a zatem to Twoje osobiste urządzenie i połączenie internetowe ponoszą odpowiedzialność za tworzenie i dostarczanie kopii Twojego wideo wszystkim Twoim pacjentom/uczestnikom konsultacji. Jeśli Twój Internet nie jest szybki/stabilny lub Twoje urządzenie nie jest wystarczająco szybkie/wystarczająco wydajne, możesz doświadczyć niższej jakości wideo podczas konsultacji w porównaniu z platformami obsługującymi MCU.

    Kolejnym ważnym punktem, o którym należy pamiętać, jest lokalizacja firmowych MCU w sieci. Mogą znajdować się poza australijską jurysdykcją, co grozi przeniesieniem Twoich danych za granicę. Ponieważ prywatność i bezpieczeństwo mają kluczowe znaczenie dla konsultacji klinicznych, rozmowa wideo nie korzysta z technologii MCU i została zaprojektowana specjalnie z myślą o prywatności i bezpieczeństwie.

    Wniosek

    Chociaż możesz zauważyć nieco lepszą wydajność w przypadku większych konferencji uczestników na innych platformach korzystających z MCU, nie mają one takich samych środków bezpieczeństwa, jakie zapewniają bezpośrednie połączenia sieciowe typu mesh/peer-to-peer. Konsultacje MCU z założenia mogą zmieniać, przechowywać, rejestrować lub obniżać jakość Twoich sesji. W przypadku połączeń peer-to-peer/mesh nie jest to możliwe, ponieważ w „środku” nie ma elementu sieciowego.

    Can’t find what you’re looking for?

    Email support

    or speak to the Video Call team on 1800 580 771

    Internal Content